Psoriazisul îmi poate afecta articulațiile?

Autor:

„Mă numesc Martinescu Mariana, am 60 de ani și în urmă cu 6 ani am fost diagnosticată cu Psoriazis pustulos palmoplantar. Întrucât s-au intensificat durerile articulare (dureri interfalangiene cu impotență funcțională, genunchi, coate, umeri), vă rog să-mi spuneți dacă diagnosticul sus-menționat este una dintre cauzele care pot afecta articulațiile? Vă mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dumneavoastră. Toate cele sune și multă sănătate!“

Prof. dr. John Ionescu, Clinica Neukirchen Germania, spezialklinik-neukirchen.de: „Într-adevăr, leziunile cutanate din psoriazis se pot asocia destul de frecvent și cu afectarea articulațiilor (artrita psoriatică). În astfel de cazuri se poate constata atât o creștere a proteinelor inflamatorii (TNF-alfa, gamma-IFN, CRP, IL6, IL8), a eicosanoizilor (PGEs, LTBs), cât și dereglări în metabolismul bazelor purinice manifestate printr-o creștere semnificativă a acidului uric în sânge și în articulații. Simptomele descrise de pacientă (dureri articulare, impotență funcțională, inflamație, eritem) sunt rezultatul asocierii factorilor de mai sus, ușor de identificat prin analize serologice. Cauzele acestui proces inflamator trebuie căutate în alimentația pacientei (exces de proteine animale, lactate, brânzeturi, sparanghel – toate crescând producția de acid uric), în eventuale acumulări de metale grele generatoare de radicali liberi (aliaje dentare, implanturi, proteze, oale de gătit metalice, conserve etc.) sau în medicamente de genul betablocanților, antimalaricelor de sinteză, gamma-interferonului s.a. Pentru o terapie personalizată este mai întâi necesară identificarea cauzelor menționate mai sus.“

Protected by Copyscape

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here